تاریخچه ی موبایل از ابتدا تا کنون

نگاهی به تغییر و تحول تلفن همراه، از اولین گوشیهای موتورولا که در حدود 900 گرم وزن داشتند، تا iPhone، گوشی جدید اپل!

این مطلب رو حتما بخونید تا قدر گوشی هایی که دارید رو بدونید!DynaTAC 8000X  Motorola

 DynaTAC 8000X Motorola

در سال 1973، موتورولا نمونه آزمایشی اولین تلفن قابل حمل جهان را ساخت. این گوشی بیش از 30 سانتیمتر درازا و حدود 900 گرم وزن داشت و قیمت آن 3995 دلار تخمین زده شده بود. گوشی مذکور بالاخره در سال 1983 به بازار آمد. باتری آن 1 ساعت عمر میکرد و حافظه اش گنجایش 30 شماره داشت.

Nokia Mobira Senator Nokia Mobira Senator

این تلفن بیشتر شبیه ضبط صوت به نظر میرسد اما این وسیله جعبه مانند حجیم، درواقع اولین گوشی همراه نوکیاست. مدل نوکیا موبیرا سناتور که برای استفاده در خودرو ساخته شده است، در سال 1982 معرفی شد. طبعا نمیتوان با این گوشی که 9.5 کیلو وزن دارد، قدم زد.

IBM Simon Personal Communicator

IBM Simon Personal Communicator

امروز تلفن همراه مجهز به سیستم PDA چیز تازه ای نیست، اما در سال 1993 ایده ای خلاقانه بود. این گوشی همراه سایمون که به طور مشترک توسط IBM و BellSouth توزیع شد. این تلفن مجهز به پیجر، ماشین حساب،دفتر تلفن، فکس و ای-میل بود که همه در حجمی 550 گرمی به قیمت 900 دلار جا گرفته بودند.

Motorola StarTACMotorola StarTAC

 

قبل از ظهور موتورولا StarTAC در سال 1996، بیشتر به جنبه کاربردی تلفنهای همراه توجه میشد تا ظاهر آن. اما این گوشی کوچک و سبک نشان داد که ظاهر هم اهمیت فراوانی دارد. این گوشی با وزن 87 گرم، سبکترین و کوچکترین گوشی دوران خود بوده و حتی از بسیاری گوشیهای امروزی نیز سبکتر است.

 Nokia 6160 و Nokia 8260

Nokia 6160 و Nokia 8260

گوشیهای مکعب مستطیلی نوکیا6160 پرفروش ترین گوشی همراه این کمپانی در دهه 90 هستند. این گوشی دارای صفحه نمایش تک رنگ، آنتن و ظاهری جعبه مانند بود. مدل کمی جمع و جورتر آن Nokia 8260، در سال 2000 به بازار آمد، این مدل دارای قابهای رنگی و سبکتر و کوچکتر از مدل قبلی بود.

Kyocera QCP6035

Kyocera QCP6035

گوشیهای کیوسرا اولین تلفنهای Palm-based که مورد استفاده عموم قرار گرفت، هستند. مدل QCP6035 در سال 2001 به بازار آمد و بسته به نوع کریر carrier به قیمت 400 و 500 دلار عرضه میشد. این گوشی دارای8 MB حافظه و صفحه نمایشی تک رنگ بود.

Handspring Treo 180

Handspring Treo 180

در سال 2001، زمانی که Palm و Handspring رقبای یکدیگر بودند، این گوشی توجه بسیاری به خود جلب کرد. گوشی Treo 180 که بیشتر یک PDA است تا تلفن، دارای دو مدل بود، یکی با صفحه کلید QWERTY و دیگری با ورودی متن Graffiti و هردو دارای 16MB حافظه.

Danger Hiptop

Danger Hiptop

گوشیهای T-Mobile Sidekick قبل از محبوبیت در هالیوود، به نام Danger Hiptop شناخته میشدند. با وجود اینکه امکانات صوتی این گوشی در حد متوسط است، اما از جمله اولین گوشیهاییست که دارای امکانات واقعی جستجو در اینترنت ، دسترسی به ای-میل و پیام فوری است. طراحی آن نیز در نوع خود اولین است

BlackBerry 5810

BlackBerry 5810

قبل از اینکه گوشی BlackBerry 5810 در اوایل سال 2002 به بازار بیاید، ابزارهای RIM (جستجو در حرکت) به خاطر قابلیتهای اطلاعاتی خود شهرت داشتند.در این مدل امکان صوتی-تلفن همراه GSM - هم به امکانات قبلی افزوده شده است که البته دستگاه فاقد اسپیکر و هدفون بود و با هد ست کار میکرد.

Sanyo SCP-5300

Sanyo SCP-5300

امروزه اکثر تلفنهای همراه دارای یک دوربین عکاسی نیز هستند. اما تنها چند سال قبل چنین ترکیبی بسیار دور از ذهن بود.در سال 2002 سانیو و اسپرینت ترکیب Sanyo SCP-5300 PCS را به بازار فرستادند. این تلفن اولین تلفن دوربین داری است که در آمریکا پخش شده است و در بهترین حالت دارای رزولوشن 640 x 480 است.

 

Nokia N-Gage

Nokia N-Gage

در سال 2003 ورود این گوشی به بازار سرو صدای زیادی به پا کرد، که متاسفانه بیشتر جنبه منفی داشت. این ابزار ترکیبی بازی و تلفن، در هدف خود برای جلب علاقمندان بازی موفق نشد و به خاطر شکل منحنی خود مورد انتقاد قرار گرفت، به خصوص که برای گرفتن شماره باید تلفن به صورت افقی در دست گرفته میشد.

Motorola Razr v3

Motorola Razr v3

در طی سالها گوشیهای همراه باریکتر و زیباتر شدند اما ورود این گوشی در سال 2004، واقعا طراحی تلفن همراه را متحول کرد. گوشی Razr v3 با طراحی ظریف و متالیک خود پس از سه سال همچنان یکی از محبوبترین گوشیهای همراه بوده و یکی از معدود تلفنهایی است که توسط تمام شبکه های تلفن بیسیم مهم ارایه میشود.

Motorola Rokr

Motorola Rokr

این گوشی که در سال 2005 به بازار آمد ترکیبی از پخش صوت موسیقی iTune اپل و تخصص طراحی گوشی همراه موتورولا و اولین تلفن همراهی است که با تکنولوژی موسیقی اپل همراه شده است. متاسفانه انتقال موسیقی به این گوشی به شدت آهسته بود و تنها 100 ترانه در آن جا میگرفت. اما نقش مهم آن در تحول گوشی همراه انکار ناپذیر است.

BlackBerry Pearl

BlackBerry Pearl

این گوشی با طراحی باریک و ظریف و صفحه کلید SureType کاملا با هدف تولید تلفنی مناسب کار و جستجو در حرکت تناسب دارد. این گوشی که محصول 2006 است، اولین مدل BlackBerry دارای دوربین و پخش ویدئو و صدا است. خدمات ای-میل این گوشی نیز عالیست و از جمله بهترین تلفنهای چند منظوره همراه به شمار می آید.

Apple iPhone

 

 Apple iPhone

پس از ماهها انتظار و شایعه، این گوشی بالاخره به بازار آمد. محصول جدید اپل فاقد صفحه کلید و دارای صفحه حساس به لمس است. گوشی iPhone دارای دوربین 2 مگاپیکسلی، قابلیت پخش iTunes و سیستم عامل Mac OS X است

 

/ 0 نظر / 9 بازدید